نحوه نمایش مطالب: تاریخ | امتیاز | بازدیدها | نظرات | الفبایی
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 707
 • نويسنده: jouzdani
 • تاريخ: 17 آبان 1396
17 آبان 1396

راه اندازی OLED

دسته بندی: آموزش

سلام خدمت دوستان گرامی
امروز می خواهیم راه اندازی UG-2864 که یک OLED با مشخصات زیر می باشد را آموزش دهیم
سایز : 0.96 اینچ
رزولیشن : 64*128
دمای کاری : -30 تا 70 درجه سانتی گراد می باشد
از ویژگی های دیگر این OLED می توان به نور شفاف آن اشاره کرد به طوری که در زیر نور مستقیم نوشته های روی آن به وضوح قابل رویت می باشد . پس اگه دنبال نمایشگری می گردید که هم در زیر نور آفتاب دید خوبی داشته باشه و در دماهای زیر صفر هم کار کند این OLED مناسب است البته سایز آن کمی کوچک است (کوچک بودن سایز با این رزولیشن به زیبایی فونت ها و ... منجر می شود خصوصا اگر از فونت درشت استفاده کنید ) می توانید از UG-5664 که 3.2 اینچ می باشد استفاده نمایید که این OLED را هم قبلا راه اندازی کرده ام در صورت استقبال از این آموزش در آینده راه اندازی این OLED را هم روی سایت قرار خواهم داد
دیتا شیت این OLED را از زیر می توانید دانلود نمایید

باید اینطور بگویم که اصول راه اندازی این OLED نیز شبیه به LCD های گرافیکی می باشد با کمی تفاوت ! مثلا اینکه فلوچارتی داخل دیتا شیت آن هست که باید مطابق آن برنامه بنویسید یا اینکه تعدادی پایه نیز برای تعیین مد آن در نظر گرفته شده است و یا دارای فلت 30 پین می باشد و باید آن را روی برد لحیم کنید
فکر کنم گفتنی ها را گفتم بریم سراغ خود پروژه که با AVR راه اندازی شده است


اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 701
 • نويسنده: jouzdani
 • تاريخ: 8 فروردین 1396
8 فروردین 1396

charlieplexing

دسته بندی: آموزش

شاید هنگام کار با میکروکنترلر های کوچک از جمله سری ATTiny نیاز به روشن کردن تعداد زیادی LED داشته باشید و یا اینکه اصلا از ابتدا فقط به خاطر این موضوع سراغ آی سی های گران قیمت تر مثل ATmega8 و ... بروید .
برای روشن کردن LED در کل سه روش وجود دارد :
1- روش ساده : در این روش به ازای هر LED باید حداقل یک پایه از میکروکنترلر ها را اختصاص داد که این روش برای کنترل 90 عدد LED اصلا مناسب نمی باشد .
2- روش مرسوم به ماتریس : برای کاهش تعداد پایه های میکروکنترلر از این روش استفاده می شود در این روش LED ها را داخل سطر و ستون می چینند و به طور مثال پایه آند LED های موجود در هر سطر و پایه کاتد LED های موجود در هر ستون را به یکدیگر متصل می کنند و یا بالعکس در این روش برای کنترل 90 عدد LED تنها به 19 پایه از میکروکنترلر نیاز است 10 سطر و 9 ستون
3- روش مالتی پلکس زمانی یا charlieplexing : در این روش نسبتا جدید برای کنترل 90 عدد LED به صورت مجزا تنها به 10 پایه از میکروکنترلر نیاز است . اما چطور؟ خب در جواب باید بگویم که با چیدمان خاص LED ها و زمان بندی پروسسور میکرو می توان این روش را پیاده سازی کرد عجله نکنید در ابتدا کمی مبهم به نظر می رسد ولی جلوتر می بینید که چیز خاصی ندارد و به راحتی می توانید آن را پیاده کنید . برای فهم ساده تر این موضوع فرض کنید با میکرو ATTiny85 کار می کنید و تنها 4 پایه از این میکرو را می توانید برای روشن کردن LED اختصاص دهید خب با توجه به مطالب بالا در روش اول که تنها می توانید 4 LED را روشن نمایید در روش دوم باز هم به 4 پایه برای روشن کردن 4 LED نیاز خواهید داشت (جالبه نه؟؟؟) ولی در این روش میتوانید با 4 پایه از میکروکنترلر 12 عدد LED را روشن کرد !! اما چطور محاسبه می شود
فرمول محاسبه تعداد پایه ها و تعداد LED هایی که می توان با آن روشن کرد را میتوان در زیر مشاهده کرد
Max LED = n*(n-1)
که درفرمول بالا n تعداد پایه های میکروکنترلر می باشد پرواضح است که 4 پایه میکروکنترلر در این روش می تواند 12 عدد LED را روشن نماید.
به جدول زیر نگاهی بیاندازید

charlieplexing


فکر می کنم تا حدود زیادی دستتون آمد که قضیه از چه قراره
در ابتدای مطلب هم اشاره کردم که یه جور مالتی پلکس زمانی است هنگامی که PB.4=1 , PB.1=0 می باشد LED شماره چهار روشن می شود حال چانچه بخواهیم LED شماره 9 روشن شود کافی است داشته باشیم : PB.1=1 , PB.3=0 و به همین ترتیب ...
دقت کنید که به یک پایه همزمان نمی توان صفر و یک اعمال کرد !
اما چطور می شود که همه این LED ها را باهم روشن کرده و ثابت روشن بماند و یا فقط 8 عدد آن دائم روشن باشد و دوتای آن خاموش ؟
در ادامه به توضیح این مطلب می پردازیم
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 1330
 • نويسنده: jouzdani
 • تاريخ: 13 اسفند 1395
13 اسفند 1395

تایمر های میکروکنترلر های آرم سری LPC

دسته بندی: صفحه اصلی, آموزش

جلسه دوم :
دراین جلسه قصد داریم مطلبی در مورد تایمر این نوع میکروکنترلر ها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید به راحتی تایمر این نوع میکروکنترلر ها را راه اندازی نمایید و آن را برای هدف مورد نظرتان به کار گیرید برای خواندن آن لطفا به ادامه مطب بروید .

ابر تگ‌ها: تایمر-های-میکروکنترلر-های-آرم-سری-LPC

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 815
 • نويسنده: jouzdani
 • تاريخ: 13 اسفند 1395
13 اسفند 1395

منابع کلاک در ARM سری LPC

دسته بندی: صفحه اصلی, آموزش

منابع کلاک در تراشه های ARM به سه گروه تقسیم می شوند :

نوسان کننده داخلی :

فرکانس این منبع 4MHZ است پس از ریست سیستم ،تراشه از این منبع کلاک استفاده می کند به این ترتیب این امکان فراهم می شود که تراشه بدون نیاز به نوسان کننده خارجی به کار خود ادامه دهد همچنین امکان کار برنامه Bootloder با فرکانس مشخص فراهم می شود .
پس از اجرای برنامه کاربر می تواند با استفاده از رجیستر های مربوط ، از سایر منابع کلاک استفاده کند به دلیل دقت پایین فرکانس این کلاک ، نمی توان از آن به منظور راه اندازی ادواتی از قبیل CAN و USB استفاده کرد.

نوسان کننده خارجی :

در این حالت میکروکنترلر از طریق نوسان ساز داخلی ، کلاک خود را ایجاد می کند و مطابق شکل زیر تنها به یک کریستال و دو خازن نیاز دارد فرکانس کریستال باید بین 1MHZ تا 30MHZ باشد و مقدار خازن بین 10pF تا 30pF می باشد.
لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید .
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 857
 • نويسنده: jouzdani
 • تاريخ: 13 اسفند 1395
13 اسفند 1395

رجیستر پورت های میکروکنترلر آرم سری LPC2xxx

دسته بندی: صفحه اصلی, آموزش

جلسه اول :آموزش رجیستر پورت های میکروکنترلر آرم

برای شروع به کار با هر نوع میکروکنترلری در ابتدا نیاز است با رجیسترهای پورت این میکروکنترلر آشنا شد تا بتوان کار با این میکروکنترلر ها را شروع کرد . در این فایل تمامی رجیستر های پورت این تراشه ها به طور کامل توضیح داده شده است و شامل 5 صفحه است. اگر هم به تمامی رجیستر های این تراشه ها تسلط دارید باز هم خواندن این فایل خالی از لطف نیست!

برای دانلود عضو شوید(عضویت در سایت کمتر از 30 ثانیه طول خواهد کشید چون ایمیل فعال سازی ارسال نخواهد شد)بعد ازآن به ادامه مطلب بروید در ضمن نظر یادتون نره لطفاً !